Podsumowanie tygodnia

Najlepszy rekord świata od lat - Podsumowanie tygodnia #131

Newsy

 

Kacper Paweł Dworak, organizator zawodów Imagine FMC in Rzeszów 2023, zrobił coś po raz pierwszy w Polsce. Po zawodach udostępnił rozwiązania każdego z zawodników na każdym ze scrambli - w sumie ponad 120 rozwiązań. Taka możliwość istnieje od kilku lat, kiedy weszły w życie stosowne zmiany w regulaminie WCA, ale do tej pory nikt w Polsce ich nie wykorzystał. Dzięki temu można prześledzić m.in. rekordowe ułożenia Radomiła Barana.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - BrizZon Side Open 2023 - Krzysztof Bober: 2Z, 0S, 0B.

 

W czwartek zakończy się rejestracja na Cube4fun Double Weekend 2023 w Świdniku i Wojciechowie. Eksperymentalne zawody mają bardzo niskie zainteresowanie, na drugie z nich zapisało się 42 zawodników, a limit wynosi 150. Już dawno lista zawodników na polskich zawodach nie wyglądała tak słabo - ale to jeszcze może się zmienić.

 

Rekordy

 

WR - pyraminx single - Elijah Brown - 0,75 - szczerze mówiąc, dawno żaden WR nie zachwycił mnie tak jak ten. Poprzedni rekord pobity po 4,5 roku o 0,16 (aż 18%), pierwsze sub0,9 i jednocześnie sub0,8, scramble 6-ruchowy, ale nie najlepszy (3 dosyć niewygodne tipy do ułożenia). Sama egzekucja była niewiarygodna, mógłbym powiedzieć, że perfekcyjna. Rozwiązanie na pierwszy rzut oka wygląda na 4-ruchowe, a po dokładniejszej analizie okazuje się, że rzeczywiście tak jest - Amerykanin jednocześnie podniósł kostkę i bezbłędnie ułożył 3 tipy. Zajęło to około połowę jego czasu. Wtedy zostały mu tylko 3 ruchy do wykonania, z czym poradził sobie bez najmniejszego problemu. Faktem jest, że niektórzy pyraminkserzy mieli już lepsze czasy w domu (ale i tak bardzo rzadko), nawet podobno niektórym udawało się na pewnych scramblach (po wielu próbach) osiągnąć sub0,6. Ale oficjalne zawody, a nawet zwyczajna domowa sesja zamiast treningu 6-ruchowych scrambli, to zupełnie inna sprawa. Wiadomo, że Elijah osobno trenował single pyraminksa - widać, że się to opłaciło. Jeśli ktoś nie wie, kim jest nowy rekordzista, to nie dziwię mu się, ponieważ wcześniej nie był znany. Jednak w jednej z kolejnych rund po ustanowieniu rekordu świata uzyskał on średnią 2,04, co jest całkiem niezłym czasem. Jeszcze została jedna kwestia, która zawsze jest interesująca przy tego typu wynikach: czy ułożenie było zgodne ze wszystkimi zasadami? Tak, nie ma tutaj kontrowersji (w przeciwieństwie do np. ostatniego rekordu świata w 2x2).

 

WR - Zayn Khanani - 2x2x2 ao5 - 1,01 - Zayn ma już komplet wyników między 1,01 i 1,10. Brakowało mu najlepszego z nich, a tym razem zapewnił sobie ten wynik, najpierw uzyskując go w czterech pierwszych ułożeniach średniej (pierwsze 3: 0,91, 0,71, 0,97), a następnie… psując ostatnie ułożenie, ponieważ źle przewidział on ułożenie, wykonując błędny algorytm. Oczywiście najgorszy czas nie liczy się do średniej, więc WR jest, ale była szansa na pierwszy w historii wynik poniżej 1 sekundy. W tej chwili jego przewaga nad drugim najlepszym zawodnikiem wynosi 0,17, czyli jest ogromna - 17%.

 

OcR - David Epstein - square-1 single - 4,31, ao5 - 5,37 - mało brakowało do pobicia trzeciego rekordu świata w tym tygodniu. David Epstein najpierw pobił rekord Oceanii w średniej na 5,47, trzecie sub5,5 na świecie. Drugą rundę zaczął czasem 4,31, 0,03 od rekordu świata. Następne ułożenie to 4,63, ale kolejne już trochę gorsze. Jednak ciekawsza była pierwsza runda, w której zaczął tylko trochę gorzej. Później doszło do katastrofy, ponieważ kostka wypadła mu z rąk - i to w bardzo dobrym ułożeniu. Efekt - wynik 6,06, który wszedł do średniej. Bez tego incydentu prawdopodobnie średnia byłaby lepsza niż 5 sekund.

 

NR (Hongkong) - Antonio Kam Ho Tung - 3x3x3 OH ao5 - 9,28 - po wielu miesiącach starań Antonio Kam osiągnął dość dziwny cel: jego najlepszy wynik w układaniu jedną ręką jest teraz lepszy niż w układaniu obiema rękami. Przynajmniej oficjalnie, bo w rundach 3x3x3 układa jedną ręką. 9,28 daje mu piąte miejsce na świece, dzięki czemu znowu w top6 3 osoby układają metodą CFOP, a 3 (w tym reprezentant Hongkongu) - metodą roux 

 

SAR - Vicenzo Guerino Cecchini - square-1 ao5 - 5,92 - już 9 zawodników ma średnią sub6. Ostatni z nich (sklasyfikowany na 7. miejscu) to były rekordzista świata, który zaliczył duży progres od czasu ustanowienia WR-a. Z drugiej strony jego konkurencja jest dużo większa niż wcześniej, więc teraz raczej nie jest wymieniany jako poważny kandydat do bicia rekordu świata.

 

WR7 - Brian Johnson - 3x3x3 OH ao5 - 9,48 - kolejna osoba osiągnęła sub9,5 tuż po Antonio Kamie. Brian jest znany raczej z układania 2x2, ale trenuje różne konkurencje. W OH poprawił swój rekord życiowy o ponad sekundę.

 

WR10 - Riley Dexter - 3x3x3 single - 4,19 - ciekawy jest fakt, że aktualnie wśród 10 najlepszych zawodników na świecie jest czterech, którzy pochodzą z Oceanii - trzech Australijczyków i jeden Amerykanin, który mieszka na Hawajach. Riley do tej pory raczej układał pyraminx, ale inne konkurencje też trenował. Tym razem miał on dużo szczęścia, bo szczęśliwie ominął 2 z 4 głównych etapów ułożenia (miał tzw. LL skip).

inne z kategorii