Podsumowanie tygodnia

Polak rekordzistą świata - Podsumowanie tygodnia #133

Newsy

 

W ubiegły weekend odbyło się 35 zawodów na świecie. Jest to jeden z najwyższych wyników w historii (możliwe, że rekordowy), chociaż trzeba pamiętać o tym, że niektóre z nich są sztucznymi tworami: np. w Japonii odbyły się 3 zawody bliźniacze, każde z tylko jedną lub dwiema konkurencjami. Z kolei w Hiszpanii odbyły się 4 zawody, co jest tamtejszym rekordem. Jest to możliwe m.in. dzięki niedawnym zmianom dotyczącym zasad organizacji zawodów: limit dystansu między nimi już prawie nie istnieje.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Olsztyn Squared 2023 - Michał Krasowski: 2Z, 0S, 1B.

 

Odbyły się - Cube4fun in Warsaw 2023 - Maksymilian Kulas: 2Z, 0S, 1B.

 

Występy Polaków za granicą

 

Kostelec Nonstop Cubing 2023 (Czechy) - Radomił Baran: 3Z, 0S, 0B.

 

Rekordy

 

WR - Michał Krasowski - square-1 single - 3,87 - po 4 latach doczekaliśmy się polskiego WR-a autorstwa innego zawodnika niż Tymon Kolasiński - tuż po tym, jak tylko on pozostał rekordzistą świata. Michał Krasowski ma na koncie kilka rekordów Europy, ale tylko w średniej, bo do singli nie miał szczęścia. Tydzień temu pobił rekord Polski - znowu o kilka setnych sekundy - ale w innym ułożeniu było bardzo blisko do wyrównania rekordu Europy. Nie trzeba było długo czekać na coś jeszcze lepszego. Od dłuższego czasu rekord świata w pojedynczym ułożeniu square-1 jest bity bardzo często, ale zawsze minimalnie, o kilka setnych sekundy. Siedemnastu kolejnym rekordzistom świata nie udało się poprawić własnego rekordu świata - zawsze wyprzedzał ich ktoś inny. Nie inaczej było tym razem, bo Michał Krasowski po latach (w tym: po latach bycia na drugim miejscu, także w skewbie) osiągnął swój cel, bijąc WR nie o kilka setnych, a o 0,41, co wystarczyło do pierwszego na świecie sub4. Jest to chyba pierwszy WR, w którym pauzy pomiędzy etapami nie są wyraźne, a TPS jest wysoki. Ostatnim polskim rekordzistą świata w tej konkurencji był Piotr Michał Padlewski w 2013 roku.

 

ER - Ryan Eckersley - 5x5x5 BLD mo3 - 4:22,11 - bardzo dziwny rekord. Na ostatnich zawodach Brytyjczyk miał czas gorszy od 8 minut, a jego rekord życiowy wynosił 6:54. Tymczasem miesiąc po uzyskaniu 8-minutowego wyniku pobił rekord życiowy i jednocześnie rekord kraju (4:29,59), później drugi raz (4:17,98), później stracił rekord, bo w trzecim ułożeniu wyprzedził go William Wright (4:13,22), po czym dokończył ułożenie na tym samym scramblu, znowu sub4:20, dzięki czemu ponownie pobił rekord, ale tym razem w średniej - rekord Europy. A w całych zawodach zajął dopiero trzecie miejsce, bo poza jego rodakiem wyprzedził go Ezra Hirschi. Jest to najlepsze w historii podium na zawodach bez rangi mistrzowskiej (pod względem sumy czasów medalistów).

 

NAR - Tommy Cherry - clock ao5 - 3,72 - Caleb Trelford został pokonany również na własnym kontynencie - przez blindera, bo Tommy jest znany z najlepszych na świecie wyników w 3x3x3 BLD. Wygląda na to, że ma bardzo duże szanse zostać multirekordzistą. 3,72 daje drugie miejsce na świecie. Ostatnie ułożenie w średniej to jego drugie (i trzecie na świecie) sub3 - 2,99.

 

ER - Radomił Baran - 3x3x3 FM mo3 - 22,00 - wreszcie. Najlepszy polski zawodnik pokazał, że jest najlepszy, a remisy go nie interesują - przynajmniej w Polsce, bo w Europie jest sklasyfikowany na pierwszym miejscu razem z Sebastiano Tronto i Alexisem Le Merrer. Jest to pierwszy w historii polski ER w średniej tej konkurencji (nie od zawsze klasyfikowano średnie, więc np. Zbigniew Zborowski nie miał okazji pobić tego rekordu). Na piątym miejscu na świecie nie było Polaka już od dawna - ostatni rekord Polski (22,67) zajmował 13. miejsce w rankingu.

 

NR (Australia) - Zayd Chaudry - clock single - 3,11 - tydzień temu dobry scramble wykorzystali Nowozelandczycy, a teraz odpowiedzieli Australijczycy. Głównie Zayd, który dzięki temu zajął 6. miejsce na świecie. Ale to nie wszystko, bo w średniej awansował na 7. miejsce z nowym rekordem Oceanii, 4,22.

 

AsR - Yanchen Zhu - skewb ao5 - 2,06 - mimo wcześniejszych doniesień o nieprawidłowym zatrzymywaniu timera rekord został uznany. A właściwie: dwa rekordy, bo w pierwszej rundzie miał 2,11, a w finale poprawił ten wynik na 2,06. Chociaż właściwie jeden rekord Azji, bo WCA nie uznaje dwóch rekordów ustanowionych tego samego dnia - wybiera tylko lepszy z nich.

 

WR9 - Tam Quan - 3x3x3 BLD single - 16,13.

inne z kategorii