Podsumowanie tygodnia

"Afera misscramblowa" - Podsumowanie tygodnia #135

Newsy

 

Czasami tak się zdarza, że zapominam o napisaniu ważnego newsu. Tym razem można powiedzieć, że ten news jest kluczowy, ponieważ dotyczy nadchodzących mistrzostw Polski. Po raz pierwszy od 2019 roku turniej nie odbędzie się w Gdańsku. Miejscem rozgrywania Mistrzostw Polski 2023 będą Skierniewice. Zawody odbędą się w dniach 6-8 października, a zostaną zorganizowane przez Przemysława Malinowskiego, Tomasza Szuberta, Janusza Łebkowskiego, Michała Sozańskiego oraz oczywiście Adama Polkowskiego, który był głównym organizatorem poprzednich mistrzostw. Więcej informacji poznamy w bliżej nieokreślonej przyszłości.

 

W ubiegły weekend odbyło się 46 zawodów na całym świecie. To niepodważalny rekord. Można spodziewać się, że będzie on wielokrotnie pobijany w następnych miesiącach m.

 

Ostatnio pisałem o możliwym misscramblu dla Ruihanga Xu podczas Mistrzostw Singapuru 2023. Dzisiaj ta informacja jest już potwierdzona, a ułożenie zostało zdyskwalifikowane. Decyzja zapadła po zawodach, więc nie przyznano mu dodatkowego ułożenia. W związku z tym dostał DNF za ułożenie, które z jego strony zostało wykonane w pełni zgodnie z zasadami. Podobny los spotkał rekord Azji Yifana Wanga w układaniu 3x3 bez patrzenia (16,99).

 

Do innej sytuacji doszło w stosunku do innego Chińczyka, Yanchena Zhu, który mieszka w Stanach Zjednoczonych. Już po raz trzeci zdarzyło się, że jego rekord Azji został anulowany ze względu na błędne zatrzymywanie timera (już kolejny raz otrzymał karę 2 sekund na każdym z ułożeń). Jest nadzieja, że w końcu nauczy się robić to poprawnie, ale prawdopodobnie wtedy jego czasy będą trochę gorsze. Ciekawostka jest taka, że dzięki spadkowi najlepszego Chińczyka na 16. miejsce światowego rankingu Polska ponownie wyprzedziła Chiny w rankingu SoR średnich. Oznacza to, że Chińczycy spadli z podium: poza Polską wyprzedza ich Australia oraz oczywiście Stany Zjednoczone.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Reach Your Goals Wrocław 2023 - Mateusz Szulik: 3Z, 2S, 0B.

 

Cube4fun zapowiedziało 4 nowe zawody: w Warszawie 1 kwietnia, w Jarosławie 6-7 maja, Lublinie 13. maja i Bełchatowie 20-21 maja.

 

Rekordy

 

ER - Tymon Kolasiński - 6x6x6 mo3 - 1:13,85, NR - 6x6x6 single - 1:12,50 - już w tym roku ER raz był pobity, oczywiście przez Tymona. Teraz jest poprawiony o ponad 2 sekundy - całkiem niezły wynik. Do rekordu świata brakuje jeszcze pięciu sekund, ale ta różnica nie wydaje się być niemożliwą do pokonania. Jednak najgorsze ułożenie najlepszej średniej Maxa Parka było lepsze od nowego rekordu Polski w najlepszym pojedynczym ułożeniu sklasyfikowanym na czwartym miejscu na świecie.

 

NAR - Nicolas Naing - megaminx ao5 - 29,06 - po raz kolejny Nicolas blisko WR-a, ale rekordu świata jeszcze nie ma, bo jego główny rywal, Leandro Martin Lopez, jest w formie, którą właśnie potwierdził sub30 w obu rundach swoich ostatnich zawodów. Jednak teraz nie Argentyńczyk nie mógł pochwalić się najlepszą średnią tygodnia, bo Nicolas Naing miał niskie 29, a do tego dołożył single 26,54 - blisko do rekordu życiowego.

 

WR5 - Luke Garrett - 3x3x3 single - 3,95 - kolejna osoba dołącza do grona zawodników z sub4 na koncie. Tym razem osoba bardzo zasłużona, bo Luke jest czwarty na świecie w średniej.

 

ER - Tymon Kolasiński - 3x3x3 single - 3,97 - autorem czwartego w ciągu tygodnia sub4 był Tymon Kolasiński, który zarazem jako pierwszy człowiek w historii dokonał tego po raz drugi. Jednocześnie wyrównał swój rekord życiowy (poprzedni ustanowił podczas Mistrzostw Europy 2022), więc w rankingach się nie zmieniło, a raczej: zmieniło się na jego niekorzyść za sprawą wyników Yihenga Wanga i Luke’a Garretta, wcześniej także Ruihanga Xu, jednak tamten wynik unieważniono. Ostatecznie Polak spadł na siódme miejsce w światowym rankingu.

 

OcR - Michael Tripodi - 4x4x4 BLD mo3 - 1:54,92 - po jedenastu nieudanych średnich z rzędu Michaelowi udało się pobić swój rekord Australii oraz pokonać Toma Nelsona na swoim kontynencie.

 

NR (Niemcy) - Sebastian Weyer - 5x5x5 single - 39,33.

 

WR10 - Henry Lichner - 5x5x5 single - 39,93 - nowe nazwisko pojawiło się w rankingach - do niedawna miał słabe wyniki, jeszcze rok temu w 5x5 osiągał czasy na poziomie 60 sekund. Teraz jest 16. na świecie w średniej 6x6, 15. w średniej 5x5 i właśnie awansował do top10 singla 5x5, dzięki czemu do awansu na tak wysokie miejsce jest potrzebny czas sub40.

 

Inne wyniki

 

Yiheng Wang zaliczył bardzo nieszczęśliwe zawody. Niewielu wie, ale poza 3x3x3 osiąga on bardzo dobre wyniki w układaniu kostki 2x2x2. Tym razem średnia mu nie wyszła: dyskwalifikacja z powodu błędnego rozpoznania sytuacji na kostce nie przeszkodziła mu w uzyskaniu bardzo dobrej średniej. Przeszkodą było dopiero niedokręcenie ścianki i upuszczeniu kostki w tak niefortunny sposób, że warstwa obróciła się jeszcze bardziej, wskutek czego otrzymał karę 2 sekund. Gdyby nie to, uzyskałby średnią 1,07, bijąc rekord Azji o 0,11. Byłby to drugi najlepszy wynik na świecie. Jednak z tym wynikiem wiąże się sporo kontrowersji (które Yiheng przyciąga jak nikt inny). Po pierwsze na nagraniach widać, że po pierwsze jego ułożenia trwały dłużej od tych wskazywanych przez timer (który wyłączał się za wcześnie), a po drugie przed końcem ułożeń wykonywał ruch, który najprawdopodobniej spowodował zbyt wczesne zatrzymanie timera. Ostatecznie jego wynik nie był najlepszy, więc pewnie nawet nie zostanie to sprawdzone, ale w przypadku lepszego rezultatu i podobnych zachowań może podzielić los Yanchena Zhu. Druga sprawa, która zszokowała część społeczności: z relacji uczestników wietnamskich zawodów wynika, że matka krzyczała na 9-letniego Yihenga po zepsuciu tej średniej, okazując swoje ogromne niezadowolenie.

 

Jednak najlepszy wynik miał dopiero nadejść, ponieważ dzień później zaczęła się konkurencja 3x3x3, w której tydzień wcześniej młody Chińczyk pobił rekord Azji. I tak się stało, że tym razem pobił rekord świata w średniej 3x3x3 (4,76). Bez żadnych kar, bez problemów związanych z błędnym zatrzymaniem timera itd. Ale nie bez kontrowersji. W przeciwieństwie do organizatorów Mistrzostw Singapuru 2023 Wietnamczycy sprawdzili, czy scramble były poprawne. Okazało się, że były, ale z jednym małym wyjątkiem. Na jednym ze scrambli mieszacz zaczął od ruchu D’ zamiast D. Nietrudno sprawdzić, że przy układaniu na białym kolorze i rozpoczynaniu od pierwszych dwóch warstw rozwiązanie będzie różniło się tylko ostatnim ruchem - oryginalne rozwiązanie będzie się różniło o D2, a więc w większości przypadków różnica polega na wykorzystaniu innego palca do wykonania tego ruchu. Jednak to wystarczyło do przyznania dodatkowego ułożenia, na które musiał czekać przez 2 godziny (nie do końca wiadomo, dlaczego aż tyle). W przeciwieństwie do Tymona Kolasińskiego on tej szansy nie wykorzystał i ostatecznie rekord do niego nie należy. Chociaż teoretycznie decyzja odpowiedniego komitetu WCA może być inna, może przywrócą mu ten rekord

 

Damian Wilding zrobił coś nietypowego. Udało mu się ułozyć kostkę 5x5x5 bez patrzenia w czasie 1:05. Ale nie jest to rekord świata pobity o połowę - układał przez ponad 65 minut. Jest to drugie najdłuższe ułożenie w historii zakończone sukcesem. Najdłuższym zarejestrowanym czasem jest pierwszy rekord świata w tej konkurencji, 2:34:36 Stefana Pochmanna ustanowione 19 lat temu.

inne z kategorii