Podsumowanie tygodnia

Rekordy w "minksach", zawody-ślub - Podsumowanie tygodnia #143

Newsy

 

Zwykle wydarzenia, które przyciągają uwagę speedcuberów, to zawody lub małe meetingi lokalnych społeczności. Tym razem w Krakowie można spotkać się w gronie speedcuberów (i nie tylko) z innej okazji: w dniach 12-14 maja odbędzie się BookGame Kraków 2023, impreza głównie skierowana do fascynatów gier planszowych, ale też m.in. dla fanów komiksów, RPG, szachów i właśnie speedcuberów. dla których przewidziano liczne atrakcje: zabawa inteligentnymi kostkami, mozaikowanie i inne konkursy.

 

Konkurencja clock wyprzedziła 6x6x6 pod względem liczby zorganizowanych zawodów z tą konkurencją w historii. Na końcu poprzedniego roku clock wyprzedził także 7x7x7. Kilka lat temu często można było spotkać się z opinią, że z różnych powodów clock powinien zostać usunięty z zestawu oficjalnych konkurencji. Jednak czas pokazał, że możliwy jest rozwój tej konkurencji: szczególnie zmiana sprzętu przyniosła większe zainteresowanie (dawniej popularne było samodzielne modyfikowanie układanek, żeby ruszały się lepiej). Głosy o usunięciu clocka z oficjalnych zawodach można usłyszeć coraz rzadziej.

 

Najlepsi zawodnicy są nagradzani głównie za zdobycie medalu, dojście do finału i inne tego typu osiągnięcia, ale zwykle na każdą konkurencję patrzy się osobno. Inne spojrzenie na ten temat mają organizatorzy BrizZon Side Open II 2023. Na tych zawodach Tomasz Cepil otrzymał bon o wartości 100 zł za zdobycie najmniejszej sumy miejsc w poszczególnych konkurencjach. Warto dodać, że ich zestaw jest na poznańskich zawodach dosyć nietypowy, ponieważ dwie konkurencje dotyczą blinda, trzy - nieregularnych kostek, a ostatnia to kostka 4x4. W tym kontekście koncepcja nagradzania najlepszego all roundera jest jeszcz ciekawsza.

 

Najpopularniejszy timer speedcubingowy, cstimer, został wzbogacony o nową funkcjonalność: od najnowszej aktualizacji istnieje możliwość wspólnego układania ze znajomymi (tak jak np. na stronach internetowych Let’s Cube lub CubingTime). Cstimer wyróżnia się zastosowniem systemu ELO, który pozwala na klasyfikowanie zawodników w rankingu opartym na wygrywaniu w pojedynkach. ELO jest stosowany m.in. w rankingach szachowych, a od kilku lat także w piłkarskim rankingu FIFA (w nieznacznie zmienionej formie).

 

Rozpoczął się okres składania kandydatur na organizację Mistrzostw Świata 2025 oraz mistrzostw niektórych kontynentów 2024. Miejsce rozgrywania Mistrzostw Świata prawdopodobnie poznamy podczas ceremonii medalowej tegorocznych Worldsów.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - BrizZon Side Open II 2023 - Michał Krasowski: 2Z, 0S, 1B.

 

17 czerwca odbędą się nietypowe zawody Wedding Day Serokomla 2023. Właściwie trudno to nazwać zawodami, bo, jak nazwa wskazuje, wydarzenie organizowane przez Piotra Tokarskiego będzie ściśle związane ze ślubem. Przewidziana jest jedna runda 3x3x3 na 15 osób, a całe zawody będą trwały tylko 50 minut (najkrótsze w historii Polski). Ze względu na tak mały limit zawodników i lokalizację tuż przy Lublinie można spodziewać się błyskawicznego zamknięcia rejestracji, która rozpocznie się 14 maja.

 

Wrocław Cubing Holiday 2023 odbędą się na samym początku wakacji, dokładniej: 24 i 25 czerwca. Będą to trzecie zawody wrocławskiej ekipy organizatorów, którzy wcześniej zorganizowali Reach Your Limits oraz Reach Your Goals. Zestaw konkurencji w miarę standardowy poza tym, że rozgrywane będą rundy 6x6 i 7x7, ale 4x4 i 5x5 już nie. Rejestracja rozpocznie się 22 maja, a limit zawodników jest znowu niewielki - tylko 45.

 

Nazwa zawodów Big ‘n Blind Szczecinek 2023 może być myląca, bo będą na nich rozgrywane wszystkie konkurencje związane z klasycznymi kostkami NxNxN (oczywiście łącznie z dużymi kostkami i konkurencjami blinderskimi). Limit zawodników: 120, data: 30 czerwca - 2 lipca (pełne 3 dni zawodów, pierwszy poświęcony na konkurencje side’owe), początek rejestracji: 18 maja.

 

Rekordy

 

WR - Ezra Shere - pyraminx ao5 - 1,55 - jakiś czas temu nie udało się wyrównać rekordu - było za późno o dzień, Michael Nielsen go wyprzedził. Ale nie na długo. 1,58 to nowy rekord świata (pobity o 0,06). Jednak to nie wszystko, bo okazało się, że na jednym ze scramblu był źle przekręcony tip, więc ułożenie musiało zostać powtórzone. Nowy scramble okazał się być jeszcze lepszym, dzięki czemu średnia została poprawiona jeszcze o 0,03. Najgorsze ułożenie, które się do niej nie wliczyło, wynosiło 1,73 - jest to niewiarygodny wynik. Dzięki Amerykaninowi WR w pyraminksie ponownie jest szybszy niż w skewbie.

 

WR - Tristan Chua Yong - megaminx ao5 - 28,03 - wreszcie TCY osiągnął swój cel, do którego wielokrotnie brakowało bardzo mało, ale zawsze na rekordy Azji Tristana odpowiadał Leandro Martin Lopez, bijąc rekordy świata. Jest to pierwszy WR reprezentanta kraju południowo-wschodniej Azji od czasu usunięcia układania stopami z listy oficjalnych konkurencji.

 

SAR - Leandro Martin Lopez - megaminx ao5 - 28,04 - tym razem LML miał pecha. WR odebrano mu w sobotę, kiedy on startował w zawodach. W pierwszej rundzie nie poszło mu najlepiej, ale dzień później osiągnął czas tylko o 0,01 gorszy od nowego rekordu świata. Jedna setną sekundy przy 28-sekundowych ułożeniach to naprawdę mało…

 

AsR - Yiheng Wang - 2x2x2 ao5 - 1,13 - 9-letni Chińczyk układa nie tylko 3x3. Okazuje się, że w 2x2 też jest bardzo dobry, a dokładniej: drugi na świecie. Jakiś czas temu miał nieudaną próbę pobicia AsR-a, wtedy pojawiły się doniesienia o nieprawidłowym zatrzymywaniu timera. Teraz już podobno nie ma takich problemów, a nowy rekord został pobity bez żadnych kontrowersji. Nie do końca wiadomo, jakiej metody używa Yiheng. Na pewno jego ułożenia wyróżniają się ogromną szybkością (wysokim TPS-em).

 

OcR - Jayden McNeill - 3x3x3 FM mo3 - 21,33 - po trzech latach przerwa między pierwszym a drugim miejscem w rankingu jest już najmniejsza z możliwych (poza remisami). Kiedy Całe Schoon po raz pierwszy ustanawiał rekord świata, drugim najlepszym wynikiem było 22,00. Teraz to już 21,33. W związku z tym najniższa średnia, która nigdy nie wystąpiła w bazie wyników, to 68,33 - właśnie zwiększyła się o całe 47 ruchów. A to za sprawą zawodnika, którego nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się rywalizacją w FM-ie. Po czterech wynikach 21,67 udało mu się pobić swój rekord Oceanii. Niewiele zabrakło do WR-a, właściwie jeden mały błąd spowodował, że cały czas Jay jest drugi w rankingu: z powodu stresu na samym końcu trzeciej próby nie zauważył, że do ułożenia kostki zostało kilka ruchów. Gdyby to zauważył, znalazłby 21-ruchowe rozwiązanie w dużej części różniące się od 23-ruchowego rozwiązania, które oddał na karcie.

 

WR3 - Hassan Khanani - square-1 ao5 - 5,40 - kiedy Hassan bił rekord świata w pojedynczym ułożeniu, był stosunkowo nieznany, a jego średnie rezultaty nie były takie dobre. Czasy się zmieniły, rekord świata już został mu odebrany, ale za to średnie się poprawiają. I to na tyle, że udało mu się wyprzedzić Sameera Aggarwala, co jest dużym osiągnięciem. Udało mu się to osiągnąć m.in. za sprawą counting sub5.

 

AsR - Lim Hung - 7x7x7 mo3 - 1:56,92, NR (Malezja) - 7x7x7 single - 1:49,84 - jak wspomniałem wyżej, Tristan Chua Yong ustanowił pierwszy rekord świata w południowo-wschodniej Azji od czasu usunięcia feeta. A w feecie najlepszy był właśnie Lim Hung, który przebranżowił się na układanie 7x7 i właśnie uzyskał swój pierwszy rekord kontynentu w tej konkurencji. Single daje mu czwarte, a średnia - trzecie miejsce na świecie.

 

ER - Ezra Hirschi - 5x5x5 BLD single - 2:45,73 - kolejne zawody, kolejny ER. Progres Szwajcara jest bardzo szybki (tym razem poprawa czasu o 12 sekund) i nic nie wskazuje na to, że się zatrzyma. Chociaż faktem jest, że jego skuteczność jest o wiele niższa niż wcześniej - możliwe, że teraz bardziej ryzykuje. Nie jest już tak, że na każdych kolejnych zawodach udaje mu się ukończyć średnią (co było niewiarygodnym osiągnięciem). Wracając do tematu progresu, do rekordu świata brakuje 24 sekund. To nie jest mało, ale jeszcze na początku roku jego rekord życiowy był na poziomie 3:30, więc nie wiadomo, na co go stać. Z drugiej strony zarówno Stanley Chapel, jak i Hill Pong Yong Feng, od jakiegoś czasu nie poprawiają swoich wyników, a Kaijun Lin nie jest już aktywny. Zatem Szwajcar nie musi zwracać uwagi na teoretycznie lepszych od siebie rywali i może spokojnie ich wyprzedzać w rankingu.

 

SAR - Manuel Gutman - 4x4x4 BLD mo3 - 1:42,83, single - 1:35,24 - nie tylko w Wielkiej Brytanii układa się bigBLD. W Ameryce Południowej rzeczywiście przez dłuższy czas (4 lata) nie działo się nic, bo Manuel nie bił swoich rekordów, a inni zawodnicy są o wiele słabsi. Ale właśnie teraz Argentyńczyk pobił oba rekordy kontynentu i awansował na 5. miejsce na świecie w średniej i 9. w pojedynczym ułożeniu.

 

NR (Argentyna) - Manuel Gutman - 3x3x3 BLD mo3 - 17,53 - ciekawiej w Ameryce Południowej jest w 3x3x3 BLD, bo w tej konkurencji rywalizują ze sobą Manuel Gutman, mistrz świata, i Gianfranco Huanqui, wicemistrz świata. Drugi z nich aktualnie wygrywa w kontekście rekordów kontynentu, ale Manuel właśnie awansował na 6. miejsce światowego rankingu w średniej.

 

NR (Wielka Brytania) - Ryan Eckersley - 5x5x5 BLD single - 3:25,99, 4x4x4 BLD single - 1:35,75 - tak, odbyły się kolejne zawody z bigBLD w Wielkiej Brytanii i znowu faworyci bili swoje rekordy życiowe. Tym razem (ponownie) Ryan przegrał z Ezrą w 5BLD, ale, jak ostatnim razem, pobił przy tym rekord życiowy, co tym razem wystarczyło do rekordu kraju. Poprawa o pół minuty dała mu awans na szóste miejsce w rankingu światowym. Z kolei w 4BLD został sklasyfikowany na 10. miejscu na świecie. Z top10 spadł Adrian Dębski.

 

NR (Korea Południowa) - Kyeongmin Choi - 2x2x2 single - 0,53 - zawodnik znany raczej z układania FM-a i megaminksa w 2x2 też jest dobry, co potwierdził po otrzymaniu bardzo dobrego scrambla. Okazję wykorzystał i awansował na 8. miejsce światowego rankingu w pojedynczym ułożeniu. W związku z tym Magdalena Pabisz spadła z top10, w którym cały czas utrzymuje się trzech Polaków.

 

NR (Szwajcaria) - Ezra Hirschi - 3x3x3 MBLD single - 46/50 55:41 - Ezra pojawia się w podsumowaniu dość często, ale nie w tej konkurencji, bo po pierwsze dopiero teraz awansował do top10, a po drugie przez dłuższy czas nie bił PB. Ostatnio próbował ułożyć 52 kostki (bezskutecznie), teraz zmniejszył tę liczbę o 2 i widocznie mu się to opłaciło. Z drugiej strony ma duży zapas czasowy, więc te 2 kostki spokojnie zdążyłby zapamiętać i ułożyć.

 

NR - Piotr Olszewski - clock single - 3,56 - 3,56 to czas dobrze znany clockerom, bo taki jest rekord świata w średniej - a teraz też rekord Polski w singlu. Piotr 2 tygodnie temu pobił swoje pierwsze rekordy Polski w karierze, a w ubiegły weekend dołożył do nich dwa kolejne, oba w singlu: najpierw 3,79, później 3,56 (średnie miał nieudane, głównym powodem jest niska skuteczność - ale pewnie dzięki temu osiąga coraz lepsze wyniki w pojedynczych ułożeniach). 3,56 daje awans z 41. na 25. miejsce na świecie, a więc wreszcie mamy tzw. top playera także w singlu clocka. W clocku dzieje się ostatnio bardzo dużo, dokładnie: 7 NR-ów pobito w ciągu 5 tygodni (w singlu lub średniej).

 

Inne wyniki

 

Organizatorzy i delegaci zawodów z cyklu BrizZon Side Open nie przestają zaskakiwać. W tzw. majówkowej odsłonie wyniki zostały sprawdzone i zaakceptowane przez delegata WCA, a zatem pojawiły się na stronie internetowej tej organizacji, jeszcze przed zakończeniem ceremonii rozdania nagród, dokładnie 3 minuty i 36 sekund przed, co jest najlepszym wynikiem w historii Polski.

inne z kategorii