Podsumowanie tygodnia

Powrót POUKŁADALI - Podsumowanie tygodnia #144

Newsy

 

WDC, czyli komitet dyscyplinarny WCA, zareagował w sprawie licznych doniesień o misscramblach podczas Mistrzostw Singapuru 2023, zawodach o prawdopodobnie najwyższym poziomie sportowym w tym roku. “Błędy” mieszaczy spowodowały duże zamieszanie, a niektórzy dobrzy zawodnicy zostali poszkodowani przez unieważnianie ich wyników. Okazało się, że powodem wielu z tych incydentów zostało zachowanie jednej osoby, która mieszała kostki nawet po prośbach o zaprzestanie “pomagania” w tym zakresie. Mieszacz został zdyskwalifikowany z zawodów na 6 miesięcy. Nazwisko nie zostało ujawnione.

 

Z punktu widzenia doświadczonego speedcubera czasem łatwo zapomnieć o tym, jakie kulturowe znaczenie ma sam fakt istnienia kostki Rubika. Jest to szczególnie ważne dla Węgrów, dla których skonstruowana prawie 50 lat temu przez Ernó Rubika zabawka jest symbolem narodowym, którym lubią się chwalić. W tym kontekście wielkim honorem dla speedcuberów powinien być fakt, że to, czym zajmują się na co dzień, może być czynnikiem w pewnym sensie łagodzącym spory, czymś poza podziałami. Zmierzam do ostatniego wydarzenia, mianowicie wizyty papieża Franciszka na Węgrzech. Jako pamiątkę z tej trudnej z politycznego punktu widzenia podróży otrzymał on właśnie kostkę Rubika. Najważniejszy jest fakt, że osoby tak wysoko postawione nie zapominają o jej istnieniu.

 

Liga Niezwykłych to stosunkowo nowy twór, więc łatwo przewidzieć, że jeszcze nie widzieliśmy wszystkiego, co ma do zaoferowania. I tylko z tego tygodnia aktualizacji w sprawie tej ekipy organizatorów zawodów jest kilka (jeden niżej, w sekcji Zawody w Polsce). Po pierwsze zostało zapowiedziane dodanie drugiej klasyfikacji ligowej. Wcześniej za wyniki w całym cyklu byli nagradzani tylko najlepsi zawodnicy konkurencji 3x3x3, a teraz doceniono także najlepszych all rounderów. Po drugie dostępna jest już strona internetowa Ligi Niezwykłych, chociaż na razie bez żadnej zawartości.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Cube4fun in Jarosław 2023 - Michał Halczuk: 3Z, 0S, 0B.

 

22 lipca poza zawodami 3 (More) FMC Rounds in Rzeszów 2023 odbędzie się Giżycko Open 2023 - też na wschodzie Polski, ale tym razem na północy, w województwie warmińsko-mazurskim. Łukasz Dubicki i Marta Sandra Duraj oferują nietypowy zestaw konkurencji: 6 najszybszych układanek, ale poza nimi 4x4 BLD i MBLD (bez 3x3 BLD). Rejestracja rozpoczęła się dzisiaj i jest przewidziana na 70 osób.

 

Pojawiły się doniesienia o kolejnych zawodów organizowanych przez tzw. Ligę Niezwykłych znaną głównie z organizacji serii Energy Cube, Mistrzostw Polski 2023 oraz Dragon Cubing 2023. Po pierwsze krakowski Dragon doczeka się w tym roku dwóch edycji, a po drugie zapowiedziano działalność także w przyszłym roku - z takim samym rozkładem jak rok temu łącznie z ubieganiem się o organizację Mistrzostw Polski 2024.

 

Aktualizacja w sprawie Cube4fun Lublin 2023 - będą to wyjątkowe zawody dla organizatora, Piotra Tokarskiego. Nie tylko odbędą się w dzień jego urodzin, ale także w jego szkole odległej o około 100 metrów od jego domu. Ślub na zawodach już był, zawody na weselu - też będą (już w czerwcu w Serokomli). Teraz przyszedł czas na urodzinową imprezę z kostkami w tle.

 

Rekordy

 

ER - Sebastian Weyer - 4x4x4 single - 17,13 - mamy rok 2023, rekord Europy w średnej utrzymuje się od 4 lat, ale pojedyncze ułożenie to zupełnie inna sprawa, bo w tym czasie Niemiec pobił dwa rekordy świata, a po przegraniu z Maxem Parkiem - dwa rekordy Europy. Do Maxa Parka jest już naprawdę blisko - około 1/3 sekundy.

 

WR6 - Simon Kellum - pyraminx ao5 - 1,76 - były rekordzista zaczął w szybkim tempie spadać w rankingach, ale już poprawia swoje wyniki - o 0,02, ale to eystarczyło do awansu na szóste miejsce na świecie. Do rekordu świata brakuje już ponad 0,20.

 

OcR - Michael Tripodi - 5x5x5 BLD single - 3:22,45 - chyba nikogo nie zdziwię, jeśi powiem, że skuteczność w 5BLD jest kluczowa, a każdy "sukces" (udane ułożenie) rzeczywiście można uznać za sukces. Jedni zawodnicy radzą sobie z tym lepiej, a inni, jak na przykład Michael, muszą czekać po kilka zawodów na jedno ułożenie. Średnią udało mu się ukończyć tylko raz - był to rekord Oceanii. Teraz jest podobnie. Kiedy wreszcie udaje się ułożyć kostkę, to od razu z dobrym wynikiem. Dzięki temu Australijczyk jest teraz szósty na świecie.

 

NR (Norwegia) - Niklas Aasen Eliasson - clock single - 3,13, ao5 - 4,29 - kolejny przedstawiciel młodego pokolenia nagle awansuje na stosunkowo wysokie miejsca w rankingu. Jego nowa najlepsza średnia jest lepsza od poprzedniego najlepszego pojedynczego ułożenia, które na tych zawodach poprawił o ponad sekundę. Dzięki temu w singlu awansował z 79. na 9. miejsce na świecie w singlu i z 39. na 10. miejsce w średniej.

 

WR10 - Nicolas Gartner Kilian - 3x3x3 FM mo3 - 22,33 - okazuje się, że teraz Francuzi są najlepsi w Europie w FM-ie. A z pomocą Hiszpana nawet na świecie, bo podium Mistrzostw Francji jest najlepsze na świecie pod względem sumy wyników (dokładnie 67,33). Ale tylko dla jednego zawodnika, dla zwycięzcy, jego wynik był nowym rekordem życiowym. Najciekawsza jest użyta metoda: w pierwszym ułożeniu (25 ruchów) klasyczne domino reduction, a w dwóch pozostałych - blokino, które jest charakterystyczne dla tego zawodnika. Na początku roku Nicolas stwierdził, że jego postanowieniem noworocznym jest opublikowania tutoriala do tej metody - może po ostatnim sukcesie będzie do tego wystarczająco zmotywowany. Uwaga: dopiero od niedawna Francuz ma dwa nazwiska, wcześniej nazywał się po prostu "Nicolas Gartner".

 

NR - Maciej Skowroński - clock ao5 - 4,41, NR3 - clock single - 3,85 - to, co ostatnio dzieje się w clocku w Polsce, jest niesamowite. Jeszcze przed chwilą rekordy Polski w tej konkurencji były notowane o wiele niżej niż w innych konkurencjach, a po kilku tygodniach i rekordach kraju autorstwa 4 osób NR w średniej jest już 14. na świecie - i trudno uwierzyć w to, że nie będzie jeszcze lepiej. Prawdopodobnie właśnie rywalizacja między nimi (nie tylko tą czwórką) wszystkich tak bardzo motywuje. Właściwie teraz sytuacja jest tak napięta, że brak uczestnictwa aktualnego rekordzisty Polski w zawodach w danym tygodniu jest szansą dla rywali. Tak właśnie było teraz, Szymon Grodzki tym razem nie miał okazji zmierzyć się z innymi na rekordowych scramblach - chociaż trzeba pamiętać, że poprzedni i aktualny rekordzista używają innych metod (teraz na szczycie ponownie jest flip), więc scramble mogą być dla jednego dobre, a dla drugiego zwyczajne.

 

NR2 - Eryk Kasperek - clock single - 3,81 -  kolejny stosunkowo nieznany zawodnik pojawia się w podsumowaniu, kolejny za sorawą wyniku w clocku. Eryk na swoich 11. zawodach pobił swój najlepszy wynik o prawie sekundę, co dało mu awans o 18 miejsc w Polskim rankingu i 99. miejsc w światowym zestawieniu - teraz jest sklasyfikowany na 39. pozycji.

 

NR2 - Jakub Hamkało - square-1 - 7,77 - w clocku mówiłem o rywalizacji, a square-1 jest wyraźna dominacja Michała Krasowskiego. Ale kilku osobom to nie przeszkadza, a do nich należy, drugi najlepszy "kwadraciarz" w Polsce, który właśnie zaliczył progres o dwie dziesiąte sekundy i awans z 63. na 54. miejsce na świecie. Jest to drug

 

Inne wyniki

 

Często speedcuberzy uczestniczą w zawodach razem z ich rodzicami, którzy czasem pomagają przy organizacji itd. Ale bywa, że także startują w oficjalnych konkurencjach, chociaż to często nie jest tak oczywiste i długo wstrzymują się z tą decyzją. Rekordzistą w tym zakresie jest Brad Garrett, ojciec Luke'a Garretta, który po raz pierwszy ułożył coś oficjalnie na swoich 129. zawodach - nigdy wcześniej nie próbował tego zrobić.

 

Ogłoszenie

 

Seria filmów POUKŁADALI powraca, ale ze zmianą twórcy. Wcześniej filmy nagrywał Adam Gottscholl, a teraz jego rolę przejął Adam Polkowski. Filmy będą opierały się na podsumowaniach tygodnia z ostatniego miesiąca. W pierwszym odcinku wyjątkowo uwzględniono dwa miesiące - marzec i kwiecień.

 

Link

 

Liga Niezwykłych: http://liganiezwyklych.pl/

inne z kategorii