Newsy
Wraz z rozpoczęciem nowego roku w życie weszły zmiany w Regulaminie WCA. Najważniejsze z nich: wycofanie timerów drugiej generacji (których już od jakiegoś czasu nie wykorzystywano w Polsce) i wprowadzenie timerów piątej generacji firmy Speed Stacks, umożliwienie układania na kostkach z przezroczystymi elementami, ale tylko wtedy, kiedy zawodnik nie otrzymuje dodatkowych informacji z powodu takiej budowy kostki.
Został opublikowany Plebiscyt na Człowieka Roku Polskiego Speedcubingu - pierwsza edycja głosowania, którego celem jest wyłonienie osób najbardziej zasłużonych dla społeczności polskich speedcuberów. Głosować może każdy poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza.
Po pobiciu rekordu świata w średniej 3x3x3 przez Tymona Kolasińskiego o jego osiągnięciu zaczęły pisać różne mainstreamowe media, a nawet telewizja - Polsat w ramach "Wydarzeń" pokazał nagranie ostatniego ułożenia rekordu oraz część wywiadu, który rekordzista udzielił Adamowi Gottschollowi.
Timo Forsthofer opublikował analizę ponad 500 tysięcy scrambli do 3x3x3 MBLD pod kątem zaawansowanych technik do układania kostki 3x3 bez patrzenia. Dokument zawiera głównie dystrybucję liczby algorytmów potrzebnych do ułożenia kostki, korzystając z danych technik.
Jack Love opublikował 100 przykładowych ułożeń do konkurencji 3x3x3 FM, które, jak twierdzi, są bardzo zbliżone do granicy wyników w 3x3x3 FM, jakie można uzyskać metodą domino reduction (w tym momencie najpopularniejszą wykorzystywaną przez najlepszych zawodników). Rozwiązania wygenerował za pomocą programów, które znajdują to, co jest możliwe do sprawdzenia przez człowieka, chociaż raczej nie w ciągu godziny. Średnia wyniosła 20,60, według autora możliwe jest obniżenie tego wyniku o kilkanaście setnych ruchu. Dla porównania: optymalne rozwiązania są średnio o około 3 ruchy krótsze, natomiast rekord świata w średniej (w którym wykorzystano 2 różne metody) wynosi 21,00.
Sebastiano Tronto opublikował Nissy 2.0 - program, który znajduje optymalne rozwiązania do kostki 3x3x3 w najszybszym czasie (szybszym od m.in. Cube Explorer), znajduje rozwiązania etapów, które są najczęściej spotykane w rozwiązaniach konkurencji 3x3x3 FM, rozumie niektóre techniki FM-owe itd.
Modest Igrich opublikował CUBING.LINK - stronę internetową służącą jako bazę linków do tutoriali, przykładowych ułożeń, list algorytmów itd. do różnych konkurencji i metod. Projekt jest jeszcze w trakcie tworzenia, autor dopiero zbiera przydatne linki.
Piotr Tokarski wrócił do nagrywania filmów z dwoma nowymi pomysłami: po pierwsze nagrał vlog, w którym opisał przygotowania do zawodów z perspektywy organizatora, po drugie nagrał unboxing i recenzję kostki, w której opinii o kostce udzieliło kilku zawodników (włączając w to 7. w rankingu światowym Jakuba Hibszera), a ponadto film został nagrany podczas zawodów.
Film autorstwa Radosława Drozdowicza (DżoDżo) "Jak ułożyć kostkę Rubika 3x3x3 (metoda podstawowa-LBL | Tutorial PL" stał się pierwszym polskim poradnikiem o tematyce speedcubingu, który ma ponad 5 milionów wyświetleń.
Po zawodach BrizZon Sylwester Open 2021 odbyła się gala "Złote Żynele" - plebiscytu, w którym społeczność polskich blinderów wybiera najlepsze osoby w ramach 10 kategorii, m.in. odkrycie roku, influencer roku, memiarz roku.
Zawody w Polsce
Odbyły się - BrizZon Sylwester Open 2021 - Michał Krasowski: 2Z, 2S, 0B.
Ogłoszenia
W trosce o jakość podsumowań postanowiłem zaprosić inne osoby do pomagania w tworzeniu podsumowania, konkretniej: chętnych czytelników. Pomoc polegałaby na poprawianiu błędów, pewnych zmianach w tekście, może współpracy w kwestii wyszukiwania informacji. Zapraszam do zgłaszania się w komentarzu pod postem z linkiem do podsumowania: na grupie KOSTKA RUBIKA lub Speedcuberzy Polska, ewentualnie w prywatnej wiadomości. Daję sobie prawo do odrzucenia zgłoszenia - szczególnie w wypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń. Podstawowym kanałem komunikacji będzie specjalnie utworzona konwersacja na Messengerze. Więcej informacji przekażę już na tej konwersacji.
Podsumowanie tygodnia zostało wyróżnione w plebiscycie Złote Żynele 2021. Z wynikiem 93 punktów zajęło 3. miejsce.
Linki
Zmiany w regulaminie WCA: https://www.worldcubeassociation.org/posts/wca-regulations-january-2022
Plebiscyt na Człowieka Roku Polskiego Speedcubingu: https://forms.gle/XpzvexUzdisy96BJA
Analiza scrambli do 3x3x3 MBLD: 3BLD Statistics
100 przykładowych ułożeń do konkurencji 3x3x3 FM: 100 Example Solves FM
CUBING.LINK: http://cubing.link/
Kanał Piotra Tokarskiego: https://www.youtube.com/c/PiotrTokarski/videos
Tutorial DżoDża: https://www.youtube.com/watch?v=cBU9Y729nQM&t=1661s
Gala Złote Żynele 2021: https://www.youtube.com/watch?v=vRa0mOr-p5o&t=2282s