Działalność oficjalna

Za nami kolejny kostkowy rok!

Za nami kolejny, piętnasty już, rok kostkowego zakręcenia - wydarzeń, eventów, rekordów i wszystkiego, co składa się na naszą speedcubingową historię :)  Prześledźmy i podsumujmy, co wydarzyło w ciągu ostatnich 365 dni.

W 2019 roku odbyły się 42 oficjalne turnieje - to rekord w historii naszego kraju (dla porównania w 2018 roku zorganizowano 38 zawodów). W niemal każdy weekend w prawie każdym zakątku kraju odbywała się kostkowa rywalizacja - zarówno w formie pojedynczych imprez, jak i spotkań ligowych - w tym roku były to przede wszystkim Gdańska Liga Speedcubingu, Polish Speedcubing Tour i zawody z cyklu Project, Cube Factory League oraz Lubelska Liga Speedcubingu. Po raz pierwszy odbyły się połączone z zawodami kolonie speedcuberskie - GLS Winter Camp i GLS Summer Camp, gdzie 5-ciodniowej oficjalnej rywalizacji towarzyszyły warsztaty i zajęcia. 

W największej liczbie zawodów w tym roku wziął udział Przemysław Rogalski - gościł na 43 imprezach, w tym dwóch zagranicznych. Oznacza to, że był obecny na praktycznie każdej oficjalnej kostkowej polskiej imprezie minionego roku! 

Dziesiątki tysięcy ułożeń minionego roku musiały zaowocować świetnymi wynikami. Nasi zawodnicy wykręcili jednego WR-a (Tymon Kolasiński w średniej pyraminx), dwa ER-y (Tymon Kolasiński w singlu 3x3x3 i Michał Krasowski w średniej square-1) oraz łącznie 43 NR-y. Wśród rekordów Polski również przodował Tymon, który zanotował ich na swoim koncie aż 19 (w 3x3x3, 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6 i piramidzie). Nasi zawodnicy wykręcili rekordy łącznie w 12 z 18 oficjalnych konkurencji, a wśród rekordzistów znaleźli się jeszcze: Michał Halczuk (8), Michał Krasowski (5), Adrian Dębski (3), Jan Zych (2), Krzysztof Bober (2), Kacper Rafalski (2), Michał Rzewuski (1) i Kamil Przybylski (1).

W październiku w historycznej sali BHP w Gdańsku poznaliśmy nowych mistrzów kraju. W tym roku tytuł obronił Tymon Kolasiński, który uplasował się na podium przed Łukaszem Burligą i Jakubem Kipą. W listopadzie, również w Gdańsku, odbyły się drugie mistrzostwa kraju juniorów, gdzie młodsze pokolenie speedcuberów rywalizowało o tytuły i medale w swoich kategoriach wiekowych. 

Nieco wcześniej, w lipcu, w australijskim Melbourne, odbyły się Mistrzostwa Świata. Wzięła w nich udział również reprezentacja naszego kraju, która wywalczyła dwa medale - złoty i srebrny. Z kolei brązowy medal wywalczyła po raz kolejny Kalina Jakubowska, która zajęła trzecie miejsce w Pucharze Świata Redbull 2019. Warto przy tym przypomnieć, że w tym roku, po latach dominacji Kaliny pojawiła się zawodniczka, która była w stanie z nią rywalizować i wygrać. Mowa o Magdalenie Pabisz, która wywalczyła mistrzostwo Polski kobiet i jest autorką najlepszych krajowych kobiecych wyników w 3x3x3 (singiel 6.95 s. i średnia 8.61 s.). 

Nasi reprezentacji narobili trochę zamieszania również poza Polską. Kilkukrotonie odwiedzili Czechy (BrnoKostelec Summer, Kostelec Open) i Niemcy (NorymbergaGuetersloh), skąd wracali z medalami i dobrymi wynikami :) 

W 2019 roku byliśmy też świadkami nowego rekordu w kategorii najmłodszego zawodnika układającego na oficjalnym turnieju. Została nią Tosia Polkowska, która ułożyła kostkę mając 5 lat i 3 miesiące. Z kolei Wojtek Szatanowski - jeden z naszych najbardziej doświadczonych zawodników - świętował w minionym roku szczególny jubileusz. Podczas zawodów w Szczytnie miało miejsce jego 10 000 ułożenie na oficjalnych zawodach. 

Pozostając przy jubileuszach i doświadczeniu nie możemy nie wspomnieć zawodników, którzy w minionym roku świętowali swoje 100 zawody. A było ich aż kilku: Wojtek Knott, Przemek Rogalski, Kalina Jakubowska i Michał Pleskowicz. Gratulujemy i życzymy kolejnych rocznic :) 

Ale kostka to nie tylko oficjalne turnieje. Wiele oficjali zaczęło się od spotkań w miejscowych szkołach czy domach kultury lub po prostu od regularnych spotkań kilkorga entuzjastów chcących podzielić się swoją pasją. Takie inicjatywy miały miejsce w ubiegłym sezonie między innymi w Starych BabicachCieszynie i Mrągowie. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się istniejące już i prężnie działające Krakowska Liga Speedcubingu i Drużynowa Liga Speedcubingu. A członkowie Klubu Kostki Rubika z Gniezna zapoczątkowali niesamowity projekt pełnometrażowego filmu „Speedcuber”

Byliśmy też świadkami ogólnoświatowej zmiany - w miejsce dawnego cubecompsa powstała (przy dużym udziale naszego programisty Jonatana Kłosko!) nowa platforma WCA Live, która jest ściśle powiązana ze stroną World Cube Association i umożliwia sprawniejsze wprowadzanie wyników. 

Pod koniec stycznia miało miejsce Walne Zebranie Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu, które wyłoniło nowy, powiększony Zarząd PSS, który z nową energią zabrał się do działania i nowych inicjatyw. W marcu do grona polskich delegatów dołączył Przemysław Rogalski. Chwilę później został powołany Zespół PSS ds. Obsługi Organizatorów, który koordynuje zgłoszenia organizacyjne i sprawuje pieczę nad kalendarzem imprez.

Kolejny rok działania zakończył też zespół redaktorski naszej strony. W kwietniu minęło 5 lat od oficjalnego otwarcia naszego portalu, a na początku października świętowaliśmy 1500 artykuł na stronie speedcubing.pl.

Dziękujemy za wspólnie spędzony z nami miniony kolejny sezon, za wszystkie emocje, rekordy, chwile wzruszeń, dumy i radości, które dzięki Wam stały się udziałem całej naszej społeczności. Przed nami kolejny rok, pełen pomysłów, wyzwań, nadziei i planów, które pozwolą nam rozwijać się i pracować dla dobra naszego kostkowego środowiska. Mamy nadzieję, że damy radę i że będzie razem z nami :) 

inne z kategorii